KAYDOL

Ücretsiz kaydolun ve
dönüşümü başlatın!

OTURUM AÇ

Giriş yapın ve
dönüşümü başlatın!

Parolanızı mı unuttunuz?

Girişimcilik nedir?

Girişimcilik genel anlamı ile girişimcilerin bir iş fikrini gerçekleştirerek değer yaratmak için gerekli olan emek ve zamanın harcaması ile birlikte finansal ve sosyal riskleri üstlenmesi olarak tanımlanabilir.

Girişimcilik mevcut ürün ve hizmetleri, pazar kurallarını ve ekonomik koşulları yenilikçi bir yaklaşımla girişimciler eliyle değiştiren bir faaliyettir. Günümüzde girişimcilik faaliyetleri ekonomik etkilerinin yanı sıra sosyal etkileri ile de dikkat çekmektedir. Bugün kullanılan birçok ürün ve hizmetin girişimciler tarafından sunulmuş olması, girişimciliğin ekonomik hayata olduğu kadar sosyal hayata da etki eden bir faaliyet olduğunu göstermektedir. Özellikle 2000’li yıllarda küreselleşmenin ve teknolojik gelişmelerin etkisi ile artan rekabet ortamında girişimcilik faaliyetleri, bireylerin ve şirketlerin olduğu kadar ülkelerin de girişimcilik konusuna önem vermesine neden olmuştur.

Dinamik rekabet ortamında belirsizliklerle başa çıkabilen, yenilikçi adımlarla risk alabilen girişimlerin ortaya koyduğu değer, ekonomik düzende yer etmenin de ötesine geçerek yeni bir ekonomik düzen oluşturmuştur. Girişim ekonomisi diye adlandırabileceğimiz bu yeni ekonomik düzende girişimciliğin hem gelişmekte olan ekonomilerin büyümesi hem de gelişmiş ekonomilerin küresel rekabette etkinliklerini sürdürülebilir kılmaları için kritik bir faaliyet haline gelmiştir. Özellikle son yıllarda ülkemizde de adından söz ettiren ve küresel ölçekte ses getiren Peak Games, Getir, Trendyol, Dream Games, hepsiburada ve Insider gibi 1 milyar dolar değerlemeyi aşan girişimlerin başarısı ülkeler düzeyinde de rekabet avantajını artırmaktadır.