KAYDOL

Ücretsiz kaydolun ve
dönüşümü başlatın!

OTURUM AÇ

Giriş yapın ve
dönüşümü başlatın!

Parolanızı mı unuttunuz?

Girişimci Kimdir?

Girişimcilik ve girişimciler her geçen gün daha çok ilgi duyulan ve merak edilen kavramlar olarak öne çıkmaktadır.  Günümüzün değişen ekonomik koşulları, artan rekabet ve teknolojik gelişmeler mevcut sektörlerde yenilikçi girişimcilere ve girişimlere verilen değeri artırmaktadır. Bu çerçevede girişimlerin ekonomik ve teknolojik etkinin yanı sıra sosyal etki ile de fark yarattığı ifade edilebilir.

En yaygın kullanımıyla girişimci mevcut koşullardaki fırsatları gören ve bu fırsatları değerlendirmek için harekete geçen kişi olarak tanımlanabilir. Bu tanımla uygun düşecek şekilde girişimci Türk Dil Kurumu sözlüğünde “Üretim için bir işe girişen, kalkışan kimse, müteşebbis.” ve “Ticaret, endüstri vb. alanlarda sermaye koyarak girişimde bulunan kimse, müteşebbis.” olarak tanımlanmaktadır.

Hisrich ve Peters (2002) girişimciyi ekonomik değer yaratmak amacıyla sosyal ve finansal riskler alan kişi olarak, Dunkelberg ve Cooper (1982) girişimciyi özgür ruhlu, özgüvenli ve ekonomik büyümeyi gerçekleştirecek cesaretine sahip kişi olarak Schumpeter (1934) ise yeniliğe öncülük eden kişi olarak tanımlamaktadır. Tüm bu tanımlar ışığında girişimci yeniliğe öncülük eden, fırsatları gören, özgür ruhlu, ekonomik ve toplumsal gelişmelere neden olacak ölçüde etki potansiyeli yüksek ve risk almaktan kaçınmayacak cesarete sahip bir birey olarak tanımlanabilir.